Genel

Yer Fıstığı Ezmesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığı Ezmesi öğütülmüş veya kavrulmuş yer fıstıklarının ezilmesiyle yapılan bir ezmedir. Genellikle tuz, tatlandırıcılar veya emülgatörler gibi tadı ve dokuyu değiştiren ek bileşenler içerir.

Yer Fıstığı Ezmesi yüksek düzeyde protein, çeşitli vitaminler ve diyet mineralleri içeren ve besin açısından zengin bir besindir. Genelde ekmek, sevenleri için kızarmış ekmek veya kraker üzerine sürülerek tüketilir. Ayrıca yer fıstığı aromalı granola, smoothie, krep, kurabiye, kek ve kruvasanlar gibi kahvaltılık yemek alternatiflerinde ve tatlılarda kullanılır.

Yer Fıstığı Ezmesi hem yetişkin hem çocuklar arasında oldukça popüler ve sevilen bir lezzettir. Yer fıstığı ve Yer Fıstığı Ezmesi, kalp sağlığını arttırabilecek ve kan şeker düzeylerini iyileştirebilecek besinler içermektedir. Öyle ki insanların diyetlerinde de sık sık yer alıyor. Nasıl ve hangi miktarlarda kullanıldığına bağlı olarak insanların kilo vermelerine veya ağırlık çalışan ve vücut geliştirenlere yardımcı olabilir.

Yer Fıstığı Ezmesi ana yemeklerde olduğu gibi kahvaltı, tatlı, atıştırmalık gibi birçok yemek tarifinde kullanılabilir. Ara öğünleriniz için sağlıklı, besleyici, tok tutacak ve tabii ki çok lezzetli bir atıştırmalık denemek isterseniz Tarifler sayfamızdaki Yer Fıstığı Bar tarifine göz atabilirsiniz!

Ürün İçerik Bilgisi:

Kavrulmuş Yer Fıstığı (%93), Maltodekstrin, Bitkisel Yağ (Ayçiçek, Pamuk, Palm), Emulgatör (Ayçiçek Lesitini, Palm Stearin), Tuz, Aroma Verici (Vanilin)