TÜKETİCİ HAKLARI – CAYMA – İPTAL İADE KOŞULLARI

GENEL:
1.KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ WEB SİTESİ ÜZERİNDEN ELEKTRONİK ORTAMDA SİPARİŞ VERDİĞİNİZ TAKDİRDE, SİZE SUNULAN ÖN BİLGİLENDİRME FORMUNU VE MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİŞ SAYILIRSINIZ.
2.ALICILAR, SATIN ALDIKLARI ÜRÜNÜN SATIŞ VE TESLİMİ İLE İLGİLİ OLARAK 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN VE MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ (RG:27.11.2014/29188) HÜKÜMLERİ İLE YÜRÜRLÜKTEKİ DİĞER YASALARA TABİDİR.
3.ÜRÜN SEVKİYAT MASRAFI OLAN KARGO ÜCRETLERİ ALICILAR TARAFINDAN ÖDENECEKTİR.
4.SATIN ALINAN HER BİR ÜRÜN, 30 GÜNLÜK YASAL SÜREYİ AŞMAMAK KAYDI İLE ALICININ GÖSTERDİĞİ ADRESTEKİ KİŞİ VE/VEYA KURULUŞA TESLİM EDİLİR. BU SÜRE İÇİNDE ÜRÜN TESLİM EDİLMEZ İSE, ALICILAR SÖZLEŞMEYİ SONA ERDİREBİLİR.
5.SATIN ALINAN ÜRÜN, EKSİKSİZ VE SİPARİŞTE BELİRTİLEN NİTELİKLERE UYGUN VE VARSA GARANTİ BELGESİ, KULLANIM KLAVUZU GİBİ BELGELERLE TESLİM EDİLMEK ZORUNDADIR.
6.SATIN ALINAN ÜRÜNÜN SATILMASININ İMKANSIZLAŞMASI DURUMUNDA, SATICI BU DURUMU ÖĞRENDİĞİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE YAZILI OLARAK ALICIYA BU DURUMU BİLDİRMEK ZORUNDADIR. 14 GÜN İÇİNDE DE TOPLAM BEDEL ALICI’YA İADE EDİLMEK ZORUNDADIR.

SATIN ALINAN ÜRÜN BEDELİ ÖDENMEZ İSE:
7.ALICI, SATIN ALDIĞI ÜRÜN BEDELİNİ ÖDEMEZ VEYA BANKA KAYITLARINDA İPTAL EDERSE, SATICININ ÜRÜNÜ TESLİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ SONA ERER.

KREDİ KARTININ YETKİSİZ KULLANIMI İLE YAPILAN ALIŞVERİŞLER:
8.ÜRÜN TESLİM EDİLDİKTEN SONRA, ALICININ ÖDEME YAPTIĞI KREDİ KARTININ YETKİSİZ KİŞİLER TARAFINDAN HAKSIZ OLARAK KULLANILDIĞI TESPİT EDİLİRSE VE SATILAN ÜRÜN BEDELİ İLGİLİ BANKA VEYA FİNANS KURULUŞU TARAFINDAN SATICI’YA ÖDENMEZ İSE, ALICI, SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜNÜ 3 GÜN İÇERİSİNDE NAKLİYE GİDERİ SATICI’YA AİT OLACAK ŞEKİLDE SATICI’YA İADE ETMEK ZORUNDADIR.

ÖNGÖRÜLEMEYEN SEBEPLERLE ÜRÜN SÜRESİNDE TESLİM EDİLEMEZ İSE:
9.SATICI’NIN ÖNGÖREMEYECEĞİ MÜCBİR SEBEPLER OLUŞURSA VE ÜRÜN SÜRESİNDE TESLİM EDİLEMEZ İSE, DURUM ALICI’YA BİLDİRİLİR. ALICI, SİPARİŞİN İPTALİNİ, ÜRÜNÜN BENZERİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİNİ VEYA ENGEL ORTADAN KALKANA DEK TESLİMATIN ERTELENMESİNİ TALEP EDEBİLİR. ALICI SİPARİŞİ İPTAL EDERSE; ÖDEMEYİ NAKİT İLE YAPMIŞ İSE İPTALİNDEN İTİBAREN 14 GÜN İÇİNDE KENDİSİNE NAKDEN BU ÜCRET ÖDENİR. ALICI, ÖDEMEYİ KREDİ KARTI İLE YAPMIŞ İSE VE İPTAL EDERSE, BU İPTALDEN İTİBAREN YİNE 14 GÜN İÇİNDE ÜRÜN BEDELİ BANKAYA İADE EDİLİR, ANCAK BANKANIN ALICININ HESABINA 2-3 HAFTA İÇERİSİNDE AKTARMASI OLASIDIR.

ALICININ ÜRÜNÜ KONTROL ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜ:
10.ALICI, SÖZLEŞME KONUSU MAL/HİZMETİ TESLİM ALMADAN ÖNCE MUAYENE EDECEK; EZİK, KIRIK, AMBALAJI YIRTILMIŞ VB. HASARLI VE AYIPLI MAL/HİZMETİ KARGO ŞİRKETİNDEN TESLİM ALMAYACAKTIR. TESLİM ALINAN MAL/HİZMETİN HASARSIZ VE SAĞLAM OLDUĞU KABUL EDİLECEKTİR. ALICI , TESLİMDEN SONRA MAL/HİZMETİ ÖZENLE KORUNMAK ZORUNDADIR. CAYMA HAKKI KULLANILACAKSA MAL/HİZMET KULLANILMAMALIDIR. ÜRÜNLE BİRLİKTE FATURA DA İADE EDİLMELİDİR.

CAYMA HAKKI:
11.ALICI; SATIN ALDIĞI ÜRÜNÜN KENDİSİNE VEYA GÖSTERDİĞİ ADRESTEKİ KİŞİ/KURULUŞA TESLİM TARİHİNDEN İTİBAREN 14 (ON DÖRT) GÜN İÇERİSİNDE, SATICI’YA AŞAĞIDAKİ İLETİŞİM BİLGİLERİ ÜZERİNDEN BİLDİRMEK ŞARTIYLA HİÇBİR HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUK ÜSTLENMEKSİZİN VE HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEKSİZİN MALI REDDEDEREK SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKINI KULLANABİLİR.

12.SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:
ŞİRKET
ADI/UNVANI:
ADRES:
EPOSTA:
TEL:
FAKS:

CAYMA HAKKININ SÜRESİ:
13.ALICI, SATIN ALDIĞI EĞER BİR HİZMET İSE, BU 14 GÜNLÜK SÜRE SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞI TARİHTEN İTİBAREN BAŞLAR. CAYMA HAKKI SÜRESİ SONA ERMEDEN ÖNCE, TÜKETİCİNİN ONAYI İLE HİZMETİN İFASINA BAŞLANAN HİZMET SÖZLEŞMELERİNDE CAYMA HAKKI KULLANILAMAZ.
14.CAYMA HAKKININ KULLANIMINDAN KAYNAKLANAN MASRAFLAR SATICI’ YA AİTTİR.
15.CAYMA HAKKININ KULLANILMASI İÇİN 14 (ONDÖRT) GÜNLÜK SÜRE İÇİNDE SATICI’ YA İADELİ TAAHHÜTLÜ POSTA, FAKS VEYA EPOSTA İLE YAZILI BİLDİRİMDE BULUNULMASI VE ÜRÜNÜN İŞBU SÖZLEŞMEDE DÜZENLENEN “CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER” HÜKÜMLERİ ÇERÇEVESİNDE KULLANILMAMIŞ OLMASI ŞARTTIR.

CAYMA HAKKININ KULLANIMI:
16.3. KİŞİYE VEYA ALICI’ YA TESLİM EDİLEN ÜRÜNÜN FATURASI, (İADE EDİLMEK İSTENEN ÜRÜNÜN FATURASI KURUMSAL İSE, İADE EDERKEN KURUMUN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU İADE FATURASI İLE BİRLİKTE GÖNDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR. FATURASI KURUMLAR ADINA DÜZENLENEN SİPARİŞ İADELERİ İADE FATURASI KESİLMEDİĞİ TAKDİRDE TAMAMLANAMAYACAKTIR.)
17.İADE FORMU, İADE EDİLECEK ÜRÜNLERİN KUTUSU, AMBALAJI, VARSA STANDART AKSESUARLARI İLE BİRLİKTE EKSİKSİZ VE HASARSIZ OLARAK TESLİM EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

İADE KOŞULLARI:
18.SATICI, CAYMA BİLDİRİMİNİN KENDİSİNE ULAŞMASINDAN İTİBAREN EN GEÇ 10 GÜNLÜK SÜRE İÇERİSİNDE TOPLAM BEDELİ VE ALICI’YI BORÇ ALTINA SOKAN BELGELERİ ALICI’ YA İADE ETMEK VE 20 GÜNLÜK SÜRE İÇERİSİNDE MALI İADE ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.
19.ALICI’ NIN KUSURUNDAN KAYNAKLANAN BİR NEDENLE MALIN DEĞERİNDE BİR AZALMA OLURSA VEYA İADE İMKÂNSIZLAŞIRSA ALICI KUSURU ORANINDA SATICI’ NIN ZARARLARINI TAZMİN ETMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. ANCAK CAYMA HAKKI SÜRESİ İÇİNDE MALIN VEYA ÜRÜNÜN USULÜNE UYGUN KULLANILMASI SEBEBİYLE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİK VE BOZULMALARDAN ALICI SORUMLU DEĞİLDİR.
20.CAYMA HAKKININ KULLANILMASI NEDENİYLE SATICI TARAFINDAN DÜZENLENEN KAMPANYA LİMİT TUTARININ ALTINA DÜŞÜLMESİ HALİNDE KAMPANYA KAPSAMINDA FAYDALANILAN İNDİRİM MİKTARI İPTAL EDİLİR.

CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER:
21.ALICI’NIN İSTEĞİ VEYA AÇIKÇA KİŞİSEL İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANAN VE GERİ GÖNDERİLMEYE MÜSAİT OLMAYAN, İÇ GİYİM ALT PARÇALARI, MAYO VE BİKİNİ ALTLARI, MAKYAJ MALZEMELERİ, TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER, ÇABUK BOZULMA TEHLİKESİ OLAN VEYA SON KULLANMA TARİHİ GEÇME İHTİMALİ OLAN MALLAR, ALICI’YA TESLİM EDİLMESİNİN ARDINDAN ALICI TARAFINDAN AMBALAJI AÇILDIĞI TAKDİRDE İADE EDİLMESİ SAĞLIK VE HİJYEN AÇISINDAN UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLER, TESLİM EDİLDİKTEN SONRA BAŞKA ÜRÜNLERLE KARIŞAN VE DOĞASI GEREĞİ AYRIŞTIRILMASI MÜMKÜN OLMAYAN ÜRÜNLER, ABONELİK SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA SAĞLANANLAR DIŞINDA, GAZETE VE DERGİ GİBİ SÜRELİ YAYINLARA İLİŞKİN MALLAR, ELEKTRONİK ORTAMDA ANINDA İFA EDİLEN HİZMETLER VEYA TÜKETİCİYE ANINDA TESLİM EDİLEN GAYRİMADDİ MALLAR, İLE SES VEYA GÖRÜNTÜ KAYITLARININ, KİTAP, DİJİTAL İÇERİK, YAZILIM PROGRAMLARININ, VERİ KAYDEDEBİLME VE VERİ DEPOLAMA CİHAZLARININ, BİLGİSAYAR SARF MALZEMELERİNİN, AMBALAJININ ALICI TARAFINDAN AÇILMIŞ OLMASI HALİNDE İADESİ YÖNETMELİK GEREĞİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. AYRICA CAYMA HAKKI SÜRESİ SONA ERMEDEN ÖNCE, TÜKETİCİNİN ONAYI İLE İFASINA BAŞLANAN HİZMETLERE İLİŞKİN CAYMA HAKKININ KULLANILMASI DA YÖNETMELİK GEREĞİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
22.KOZMETİK VE KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ, İÇ GİYİM ÜRÜNLERİ, MAYO, BİKİNİ, KİTAP, KOPYALANABİLİR YAZILIM VE PROGRAMLAR, DVD, VCD, CD VE KASETLER İLE KIRTASİYE SARF MALZEMELERİ (TONER, KARTUŞ, ŞERİT VB.) İADE EDİLEBİLMESİ İÇİN AMBALAJLARININ AÇILMAMIŞ, DENENMEMİŞ, BOZULMAMIŞ VE KULLANILMAMIŞ OLMALARI GEREKİR.

TEMERRÜT HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI
23.ALICI, ÖDEME İŞLEMLERİNİ KREDİ KARTI İLE YAPTIĞI DURUMDA TEMERRÜDE DÜŞTÜĞÜ TAKDİRDE, KART SAHİBİ BANKA İLE ARASINDAKİ KREDİ KARTI SÖZLEŞMESİ ÇERÇEVESİNDE FAİZ ÖDEYECEĞİNİ VE BANKAYA KARŞI SORUMLU OLACAĞINI KABUL, BEYAN VE TAAHHÜT EDER. BU DURUMDA İLGİLİ BANKA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURABİLİR; DOĞACAK MASRAFLARI VE VEKÂLET ÜCRETİNİ ALICI’DAN TALEP EDEBİLİR VE HER KOŞULDA ALICI’NIN BORCUNDAN DOLAYI TEMERRÜDE DÜŞMESİ HALİNDE, ALICI, BORCUN GECİKMELİ İFASINDAN DOLAYI SATICI’NIN UĞRADIĞI ZARAR VE ZİYANINI ÖDEYECEĞİNİ KABUL EDER.

ÖDEME VE TESLİMAT
24.BANKA HAVALESİ VEYA EFT (ELEKTRONİK FON TRANSFERİ) YAPARAK, …………, ………, BANKASI HESAPLARIMIZDAN (TL) HERHANGİ BİRİNE YAPABİLİRSİNİZ.
25.SİTEMİZ ÜZERİNDEN KREDİ KARTLARINIZ İLE, HER TÜRLÜ KREDİ KARTINIZA ONLİNE TEK ÖDEME YA DA ONLİNE TAKSİT İMKÂNLARINDAN YARARLANABİLİRSİNİZ. ONLİNE ÖDEMELERİNİZDE SİPARİŞİNİZ SONUNDA KREDİ KARTINIZDAN TUTAR ÇEKİM İŞLEMİ GERÇEKLEŞECEKTİR.