Genel

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı ezmesi çoğumuzun favorisi olmak için en iyi adaylardan biri. De Lucca Yer Fıstığı Ezmesi ayrıca vegan, glütensiz ve doğal olduğu için faydalı olma konusunda diğerlerine göre çok daha önde… Peki yer fıstığı ezmesinin faydalarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız sizin için sıraladık!

  • Protein Deposu

Doğal bir yer fıstığı ezmesi protein deposudur bundan dolayı kas yapımına ve onarımına yardımcı olur. Hatta protein açısından o kadar yüksektir ki, düzenli olarak egzersiz yapanlar ve sporcular için Yer Fıstığı Ezmesi beslenme listelerinin en başındaki besinler arasında yer almaktadır.

  • Kalp Dostu

Yer Fıstığı Ezmesi yüksek oranda doymamış yağlara sahiptir. Kalbe iyi gelen sağlıklı yağlar içermektedir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. İçeriğindeki doymamış yağlar sayesinde tip 2 diyabete yakalanma riskini de azaltır.

  • Potasyum Açısından Zengin

Büyük bir enerji deposu olan yer fıstığı ezmesi çok sayıda vitamin ve mineraller barındırmaktadır. İçeriğinde B6 vitamini ve bol miktarda potasyum bulundurur. Yer Fıstığı Ezmesi, sağlık açısından faydalı olan kalsiyum, sodyum ve demir gibi çeşitli minerallere de sahiptir.

  • Sağlıklı Yağ Deposu

Yer Fıstığı Ezmesi sağlıklı yağ diye sınıflandırılabilecek birçok sağlıklı yağ deposu olan besinlerden biridir. Zeytinyağı, avokado, peynir ve yumurta gibi yer fıstığı da yüksek oranda doymamış yağ içerir. Vücudumuzun ihtiyacı olan yağ, bu yağdır.

  • Yüksek Lif İçerir

Vücutta yeterince lif bulunması, her şeyin optimum verimlilikle çalışması için gereklidir. Yer fıstığı ezmesinden sadece bir çorba kaşığı bir gram lif sağlar. Diğer öğünlerden kazandıklarımızı desteklemek için yer fıstığı ezmesinden 2-3 gram lif tüketilmesi önerilmektedir.

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yer Fıstığı Ezmesi tatlı olduğundan dolayı kilo vermeye yardımcı olması biraz çelişkili gibi görünse de fıstık ezmesi ve kilo kaybı arasında bağlantılar vardır. Yer fıstığı ezmesi içerisinde bol miktarda protein ve lif bulunmaktadır, bundan dolayı vücudu uzun süre boyunca tok tutar. Yer fıstığı ezmesi, tatlı ve şekerli gıda krizlerini önleyen lif ve proteinlere sahiptir. Öğünler arasındaki süreyi uzatır ve uzun süre kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.